Wysoczyzna Elbląska od A do Z 2024: A jak aster solny

2024-01-20 15:00:00(ost. akt: 2024-02-02 15:23:44)
Aster solny jest halofitem tzn. rośliną słonolubną rozwijającą się na silnie zasolonym podłożu.

Aster solny jest halofitem tzn. rośliną słonolubną rozwijającą się na silnie zasolonym podłożu.

Autor zdjęcia: Jolanta Zielińska

W polskiej przyrodzie można natrafić na trzy rodzime gatunki astrów objęte ścisłą ochroną gatunkową: astra gawędkę – rosnącego na suchych murawach na niżu z wysoką zawartością wapnia, solnego – występującego głównie na wybrzeżu oraz alpejskiego – obecnego w Tatrach i Pieninach. Ponadto, w ogrodach często hoduje się różnorodne gatunki astrów pochodzące z Ameryki i Azji, które czasem samorzutnie rozprzestrzeniają się poza obszarami uprawy.
Wysoczyzna Elbląska zaskakuje tajemniczymi leśnymi ścieżkami i panoramicznymi widokami. Liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez najbardziej atrakcyjne turystycznie wzgórza między Elblągiem a Tolkmickiem, dlatego poświęcamy im cykl „Poznaj Wysoczyznę Elbląską od A do Z!”, który specjalnie dla naszych Czytelników tworzy zespół Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Kwitnie od wiosny do jesieni


Od kwietnia do października nad Zalewem Wiślanym w okolicy Tolkmicka można napotkać astra solnego (Aster tripolium) - roślinę o równowąskolancelowatych, dość mięsistych liściach. Jak inne gatunki z rodziny złożonych (np. złocienie, rumianki stokrotki) astry mają kwiatostany złożone z wielu drobnych kwiatów, w sposób, który powoduje, że kwiatostan wygląda jak kwiat. W wypadku astra solnego, wewnątrz koszyczka kwiatowego są żółtopomarańczowe rurkowate kwiaty, a na zewnątrz: języczkowate, liliowofioletowe do białych. Inną cechą wyróżniającą astra solnego są sztywne łodygi (potrzebne do magazynowania wody). Jako roślina dwuletnia w pierwszym roku aster wytwarza różyczkę liści, w drugim pędy z kwiatostanami. Nasiona astra solnego rozsiewane są głównie przez wiatr
Fot. Jolanta Zielińska

Słonolubna piękność


Aster solny jest także halofitem (słonoroślem), tzn. rośliną słonolubną rozwijającą się na silnie zasolonym podłożu. Słonorośla występują na świecie zarówno na stanowiskach mokrych (mokradła), jak i suchych (pustynie, półpustynie). Aster, jak i inne halofity, jest przystosowany do takich siedlisk: gromadzi wodę w mięsistych organach (liściach, łodydze) i jest w stanie wydalać nadmiar soli przez gruczoły wydzielnicze. Na polskim wybrzeżu Bałtyku aster solny rośnie głównie na nasłonecznionych stanowiskach w obrębie płaskich odcinków brzegu morskiego, na brzegach rzek i kanałów, znajdujących się w obszarze wpływu wód morskich i również na zasolonych brzegach wód śródlądowych.


Podlega ścisłej ochronie


Aster solny od 2004 roku objęty jest ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Liście Roślin (jeden z wykazów gatunków zagrożonych wyginięciem) został uznany za gatunek narażony z uwagi na silnie pofragmentowany obszar występowania i niewielką liczbę stanowisk (stanowiska na polskim wybrzeżu w województwie zachodniopomorski pomorskim i warmińsko-mazurskim, właśnie na brzegu Zalewu Wiślanego przy Wysoczyźnie Elbląskiej oraz rzadko w centralnej i wschodniej części kraju), a także obserwowane zmniejszanie się powierzchni i jakości siedlisk oraz liczby stanowisk. Zagrożenie tej rośliny wynika głównie z różnych form antropopresji takich jak osuszanie solnisk, umacnianie i zabudowa brzegów oraz brak zasilania wodami słonymi. Innym zagrożeniem jest zarastanie solnisk przez bardziej ekspansywne gatunki, szczególnie trawy. Aby zachować ten gatunek w Polsce, konieczne jest prowadzenie ochronny czynnej, czyli aktywnych działań w tym np. wykaszanie traw.

Hanna Kruk, Kamil Zimnicki
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Tym tekstem rozpoczynamy tegoroczny cykl „Wysoczyzna Elbląska od A do Z”.


WYSOCZYZNA ELBLĄSKA OD A DO Z:Wysoczyznę Elbląską polecamy zwiedzać przy pomocy aplikacji Kraina Buka. To idealny przewodnik dla wszystkich aktywnych turystów, chcących poznać urokliwe miejsca i zakątki Wysoczyzny Elbląskiej. Aplikacja pokaże najciekawsze miejsca, zabytki, pomniki przyrody i inne okoliczne atrakcje do odkrycia w trakcie urlopu lub wolnego weekendu. Zeskanuj kod QR, by pobrać aplikację na swój telefon.